RPH-BM.THN 6


Rancangan Pengajaran Harian
Mata pelajaran    : Bahasa Melayu
Kelas                   : 6 Nilam
Tarikh/ Hari        : 27 Mac 2011 (Selasa)                                   
Masa                   : 11.00 pagi  – 12.00 tengah hari ( 60 minit )
Bilangan murid    : 40 orang                                                                                                                                                                                                       
Tema                   : Kebudayaan – Unit 6
Tajuk                   : Rumah Terbuka             
Objektif               : Menyatakan nilai yang terdapat dalam petikan. 
Hasil pembelajaran : Pada akhir pelajaran ini, murid dapat:

<!--[if !supportLists]-->i)              <!--[endif]-->Menghuraikan idea yang meyakinkan dengan laras bahasa yang betul.
<!--[if !supportLists]-->ii)             <!--[endif]-->Menyatakan maklumat penting dalam bahan yang dibaca.
<!--[if !supportLists]-->iii)            <!--[endif]-->Menghuraikan nilai dan pengajaran yang terdapat dalam sesebuah karya sastera.

Pengetahuan Sedia Ada :

Murid mengetahui  nilai-nilai murni dan pengajaran yang diperoleh daripada pembelajaran secara formal dan tidak formal dalam kehidupan seharian mereka.
Konsep :
Perayaan-perayaan disambut oleh segenap lapisan masyarakat pelbagai kaum di Malaysia.
Bahan :
<!--[if !supportLists]-->i)              <!--[endif]-->Kad gambar
<!--[if !supportLists]-->ii)             <!--[endif]-->Kad ayat
<!--[if !supportLists]-->iii)            <!--[endif]-->Slaid Power Point – Nilai-nilai.
<!--[if !supportLists]-->iv)           <!--[endif]-->Petikan ‘Rumah Terbuka’.
<!--[if !supportLists]-->v)            <!--[endif]-->Bahan Penilaian -  Tulis lima nilai.

Nilai :
Hormat-menghormati
Kasih sayang
Tolak ansur

Kemahiran :
<!--[if !supportLists]-->i)              <!--[endif]-->4.1 Aras 3 (ii)
<!--[if !supportLists]-->ii)             <!--[endif]-->5.2 Aras 2 (ii)
<!--[if !supportLists]-->iii)            <!--[endif]-->11.3 Aras 2(i)
Langkah/Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Set Induksi
Kontekstual
(5 minit)


Nilai-nilai dan pengajaran.
i)Guru berbual-bual tentang perayaan yang disambut oleh rakyat Malaysia.
ii) Guru bertanya murid-murid kaum dan etnik yang menyambut perayaan berdasarkan gambar.
i)Beberapa orang murid menyatakan perayaan yang mereka ketahui.

ii)Murid menghubung kait amalan .
Perbualan secara kelas supaya murid memberi respon

Langkah 1
Membaca secara senyap
(10 minit)

Rumah Terbuka

i)Guru bertanya murid tentang apa yang mereka faham berkenaan ”Rumah Terbuka”.
ii)Guru mengedarkan petikan dan meminta murid membaca petikan Rumah Terbuka secara senyap.
iii) Guru meminta murid mengambil maklumat penting daripada bahan bacaan.

i)Murid menyatakan kefahaman mereka berkenaan Rumah Terbuka.

ii)Murid membaca petikan Rumah Terbuka secara senyap.

iii)Murid mengambil maklumat penting daripada bahan bacaan.

i)Menjana idea. ii)Membaca secara senyap
iii)Mengenal pasti dan mengumpul idea.


Langkah 2
Menyenaraikan nilai-nilai
(10 minit)

Nilai-nilai

i) Guru bertanya nilai-nilai yang diketahui murid.
ii)Guru menerangkan kepada murid nilai-nilai dengan menggunakan slaid power point.


i)Murid menyatakan nilai-nilai yang diketahuinya.
ii) Murid mencatat nilai-nilai yang diberikan oleh guru berdasarkan slaid.



Pengetahuan sedia ada murid.
i)Amalan baik
ii)Kebaikan
iii)Pengajaran
iv)Nilai

Langkah 3
Verbal-Linquistik
(15 minit)

Perbincangan dalam kumpulan

i)Guru meminta murid untuk berbincang dengan kawan tentang nilai yang terdapat dalam petikan.

ii)Guru meminta murid menghuraikan nilai berdasarkan teks satu persatu.

iii)Guru memberi komen dan rumusan hasil huraian murid.




i)Murid berbincang dengan kawan tentang nilai-nilai yang terdapat dalam petikan.

ii)Murid-murid menghuraikan nilai yang diperoleh berdasarkan perbincangan dengan rakan.

iii)Murid mencatat komen dan rumusan yang diberikan oleh guru tentang nilai yang dibuat oleh setiap kumpulan.

Perbincangan nilai.
i)Menghubung kait
ii)Merujuki sumber/guru.

Langkah 4
Membuat keputusan
(15 minit)

Latihan menulis – Nilai dalam satu perenggan.

i)Guru meminta murid menulis lima nilai dan huraian dalam satu perenggan.

ii)Guru memberi panduan dan bimbingan semasa murid menulis latihan secara individu.

i)Murid menulis lima nilai dan huraian dalam satu perenggan.

ii)Murid menulis latihan secara individu berdasarkan perbincangan dalam kumpulan dan rumusan daripada guru.

Latihan bertulis untuk menguji kefahaman murid.

Penutup
Merumus
(5 minit)

Rumusan

i)Guru meminta latihan murid yang baik untuk dibaca sebagai panduan.
ii)Guru meminta murid membuat rumusan.

i)Murid mendengar dengan teliti dan menyatakan rumusan pembelajaran pada hari ini.

Murid memberi respon sebagai rumusan.

No comments:

Post a Comment